Konum

Kartal/İstanbul

İletişim Bilgileri +90 538 878 95 94 hello@hakanuslu.com.tr
Sosyal Medya

Responsive Tasarım Nedir?

Daha önce hiç kendinize sordunuz mu “Responsive tasarım nedir?” Responsive tasarım, bir web yazılımcısının aygıt türüne bağlı olarak “tepki veren” veya yeniden boyutlanan bir web sayfası oluşturmasına verilen isimdir. Bu, büyük boyutlu bir masaüstü bilgisayar monitörü, bir dizüstü bilgisayar, bir 10 inçlik tablet, bir 7 inçlik tablet veya bir 4 inçlik akıllı telefon ekranı olabilir.

Responsive Web Design, 2013 yılından itibaren hayatımıza girdi ve o zamandan beri yükselen trendlerden biri haline geldi. Bu, kısmen akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların büyümesiyle orantılı olarak ortaya çıktı. Web sayfalarını görüntülemek için daha çok kişi küçük ekran aygıtları kullanmaya başladı. Arama motorları da responsive web sitelerinin konumlarını üst sıralar çıkarmaya başladı.

Responsive Tasarım Nasıl Olur?

Responsive design’ın amacı, farklı boyutlarda cihazlarda görüntülendiğinde farklı tepki veren farklı unsurlara sahip olan bir siteye sahip olmaktır.

Geleneksel bir “sabit” web sitesini ele alalım. Örneğin bir masaüstü bilgisayarda görüntülendiğinde, web sitesi üç sütun gösterebilir. Ancak, aynı düzenini daha küçük bir tablette görüntülediğinizde sizi yatay olarak kaydırmaya zorlayabilir; bu da kullanıcıların hoşlanmadığı bir şeydir. Ya da tablette öğeler görünmeden gizlenebilir veya bozuk görünebilir. Çoğu tabletin dikey yönde izlenebileceği veya yatay görünümde yatay olarak döndürülebileceği gerçeği de etkisini azaltmaktadır.

Küçük bir akıllı telefon ekranında, web sitelerini görmek daha da zor olabilir. Büyük resimler düzgün görünmeyebilir. Web sitelerinde bulunan grafikler büyük boyutlu ise akıllı telefonlara yüklenmesi yavaş olabilir.

Bununla birlikte, bir site responsive design kullanıyorsa, tablet sürümü otomatik olarak yalnızca iki sütunu görüntüleyecek şekilde ayarlanabilir. Bu şekilde içerik okunabilir ve kolaylıkla site içinde dolaşılabilir. Akıllı telefonda, içerik belki dikey olarak tasarlanmış tek bir sütun halinde görünebilir. Ya da kullanıcı diğer sütunları görmek için hızlıca kaydırma özelliğine sahip olur. Responsive design sayesinde eksik görüntülenen veya kayan görüntüler yerine görüntüler yeniden boyutlandırılacaktır.

Özetle, resposive web design, görüntüleyen kişinin kullandığı cihaza göre web sitesini otomatik olarak ayarlar.

Responsive Tasarım Nasıl Çalışır?

Responsive web sitelerinde, değişken ızgaralar kullanılır. Tüm sayfa öğeleri, piksel yerine orantıya göre boyutlandırılır. Dolayısıyla, üç sütununuz varsa, bunların her birinin ne kadar geniş olması gerektiğini değil diğer sütunlarla ilişkili olarak ne kadar geniş olması gerektiğini ayarlarsınız. Sütun 1 sayfayı yarısı kadar, sütun 2 yüzden 30, sütun 3 yüzde 20’lik artışlar ile ayarlanmalıdır. Görüntüler gibi ortamlar da nispeten yeniden boyutlandırılır. Bu şekilde bir görsel, görsel sütununda veya göreceli tasarım öğesinde kalabilir.

Kaynak: https://www.semseo.com.tr/rehber/seo-sozlugu/responsive-tasarim-nedir

 

yeni bir proje başlatmak için hemen teklif formunu doldurabilirsiniz.

Beraber çalışalım

Teklif Formu
  • right image
  • Left Image