Konum

Kartal/İstanbul

İletişim Bilgileri +90 538 878 95 94 hello@hakanuslu.com.tr
Sosyal Medya

Web siteleri kendi başlarına elbette etkili birer dijital pazarlama aracıdır. Ancak arama motorları tarafından görüntülenmeye siteler, kullanıcılar tarafından bulunabilir değildir ve sitelerin sadece fiziksel olarak duyurulması ile yeni kullanıcılara erişmesi mümkün olur. Pekiyi Web Sitesi Arama Motorlarına Nasıl Eklenir? Arama motorları hangi siteleri indeksine alır? Kayıt araçları hangileridir?

Web Sitesini Google’a Ekleme

Google veritabanına bir site eklemek için Google site ekleme aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde siteniz google robotunun sitenizi ziyaret etme süresini etkili” biçimde kısaltacaktır. Bu noktada şunu belirtmek gerekir. Eğer siteniz çeşitli harici bağlantılara sahipse ve Google bu siteleri daha önce indekslemişse belli bir süre sonra sizin sitenize de gelir. Ancak bu, bağlantıyı aldığınız kaynak sayısı ve bu kaynakların Googlebot tarafından ne sıklıkla ziyaret edildiği ile ilgilidir. Yani aslında google site ekleme aracını kullanmadan da sitenizi veri tabanına ekleyebilirsiniz. Ancak bu süre belirttiğimiz gibi sitenizin seo sistematiği ile doğru orantılı olacaktır.

Yandex’e Site Ekleme

Yandex her ne kadar Google rakibi gibi görünse de, aslında toplam arama hacminin çok bir kısmını oluşturur. Google tarafından ok önce terk edilmiş teknolojileri kullanan site, yeni nesil algoritmalara daha düşük seviyede sahiptir. Bu nedenle sitenizi Google’ın yaptığı gibi onun indekslemesini beklememeniz daha doğru olur. Yandex web yöneticisi araçları size bu konuda yardımcı olacaktır. Bir Yandex hesabı oluşturup, sitenizi bu platforma hemen kaydedebilirsiniz.

Bing’e Site Ekleme

Daha önce Microsoft ve Yahoo tarafından kullanılan altyapılar günümüzde birleşmiş ve Bing ismi ile hizmet verir hale gelmiştir. He rne kadar ciddi bir hacim söz konusu olmasa da bu yapıları arama yapmak için kullanılan kullanıcılara buradan erişebilirsiniz. Bing’e site kaydetmek için web yöneticisi araçlarını kullanabiliyorsunuz.

Site Haritaları İle Site Ekleme

Tüm arama motoru servis sağlayıcıları, sundukları web yöneticisi araçları ile site sahiplerine sitelerinin arama motorları nezdinde nasıl görüneceğine müdahale edebilme imkanını sunar. Bir web teknolojisi olan site haritaları, sitenizin arama motorlar tarafından daha etkin listelenmesine yardımcı olur.Sitenizde taranmayan sayfa bulunmaması için robotlara yön gösteren bu şemayı, web oluşturmak için eklentiler kullabilir veya XML olmak koşuluyla kendiniz oluşturabilirsiniz.

Bu noktada tarama istatistiklerinin sitenizin eklenme hızı ile ilişkisine de değinmek gerekir. Bir arama motoru sitenizi ne kadar kolay tarıyorsa, indekslenme hızı da o kadar yüksek olacaktır. Eğer sitenizin barındırıldığı hosting hesabında hız problemi veya erişim sorunu varsa, siteniz daha zor indekslenir hatta kimi durumlarda indekse alınmaz

 

Kaynak: https://www.turhost.com/blog/web-sitesi-arama-motorlarina-nasil-eklenir/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni bir proje başlatmak için hemen teklif formunu doldurabilirsiniz.

Beraber çalışalım

Teklif Formu
  • right image
  • Left Image